A Kr. u. 1. század közepétől az 5. század elejéig a Dunántúl Pannonia provincia néven a Római Birodalom határterülete volt. Brigetio a provincia egyik legfontosabb katonai és polgári központja volt, amely a mai Szőny területén épült fel.

A limes vonalát követve segédcsapatok táborai és őrtornyok, a megye belső területein falusias települések, Környén egy 3. századi, ún. belső erőd maradványai, az Által-ér vonalát követve pedig számos villagazdaság mind-mind fontos reliktuma a korszaknak.

Számos írott forrás mellett a feltárások eredményeinek köszönhetően viszonylag jól ismerjük vallási elképzeléseiket, temetkezési szokásaikat. A 2-3. század fordulójától kezdve a csontvázas temetkezés szokása vált általánossá Pannoniában, megjelentek a településekről kivezető utak mellett álló kőkoporsók (szarkofágok). A Tatabánya-Kertvárosban előkerült példányt egy római legionáriusnak faragtatták hozzátartozói.

Dr. Barkóczi László megfejtése szerint egy brigetioi katonának állíttatta az édesanyja és a lánytestvére. A szarkofágot kirabolták, amit az oldalán ütött lyuk is bizonyít – egyszerűbb volt ugyanis kilyukasztani, mint a háztető alakú, tömör fedelet eltávolítani. Ennek ellenére a szarkofágtető nem került elő.

A szarkofág – sok egyéb érdekesség mellett – megtekinthető múzeumunk állandó kiállításában. A Metamorfózis keddtől szombatig 10 és 18 óra között várja az érdeklődő közönségét!

Tatabányai Múzeum


Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .